Kampania „Biała Wstążka”

28 listopada przed południem w Starostwie Powiatowym w Gołdapi zainaugurowana została kampania społeczna „Biała wstążka”. To największa międzynarodowa kampania sprzeciwiająca się przemocy wobec kobiet. Przez 16 dni trwania kampanii w Gołdapi były m.in. pogadanki w szkołach na temat przemocy, dni otwarte w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gołdapi.

Tegoroczna akcja prowadzona jest w ramach II edycji projektu „DOM, czyli Dzielnicowy Oddany Mieszkańcom”. Włączyli się do niej także pracownicy OPS w Gołdapi, gminne zespoły interdyscyplinarne z Gołdapi, Dubeninek i Bań Mazurskich oraz żołnierze z jednostki wojskowej

28 listopada pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi i  funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi rozdawali ulotki z informacjami o przemocy wobec kobiet oraz przypinali symboliczne białe wstążki mężczyznom w instytucjach samorządowych oraz na ulicach miasta.

2 grudnia był się Dzień Otwartych Drzwi w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gołdapi. Członkowie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego (OPS w Gołdapi, PCPR w Gołdapi, Policja) w ramach dyżuru udzielali osobom pokrzywdzonym kompleksowych informacji w zakresie m. in. praw przysługującym osobom doświadczającym przemocy domowej, możliwości uzyskania form specjalistycznej pomocy w lokalnych instytucjach oraz możliwości działań jakie w konkretnym przypadku można podjąć w celu zatrzymania przemocy w rodzinie.

4 grudnia  uczniowie szkół z Żytkiejm i  Bań Mazurskich, Szkoły Podstawowej nr 5, gimnazjaliści z Gołdapi, pracownicy socjalni, funkcjonariusze policji, żołnierze oraz przedstawiciele lokalnych samorządów utworzyli na targowicy „żywy” symbol białej wstążki.

Co jeszcze przed nami? 13 i  14 grudnia dzielnicowi,  członkowie zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych wezmą udział w szkoleniach poświęconych problematyce przemocy: „Krzywdzenie dziecka w rodzinie z problemem alkoholowym – diagnoza i pomoc”, „Szkolenie superwizyjne w pracy nad przemocą domową – radzenie sobie ze stresem w pracy wspomagającego i reprezentanta służby społecznej”. Szkolenia także odbędą się w ramach realizacji projektu pn. „DOM, czyli Dzielnicowy Oddany Mieszkańcom – II edycja”, dofinansowanego z rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej  im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.

Ten wpis został opublikowany w kategorii projekt II. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.